15 Mart Düzce Tasarım Atölyesi’nin Basın Bülteni

15 Mart 2015

BASIN BÜLTENİ

Düzce Umut Atölyesi gönüllüleri ve Düzceli Evsiz Depremzedeler Yapı Konut Kooperatifi Üyeleri 15 Mart 2015’te Düzce’de ikinci katılımcı tasarım atölyesi için biraraya geldi.

 

Düzce’de mimari tasarım atölyesinin ikincisi yapıldı

8 Şubat 2015’teki Mimari Tasarım Oyun Atölyesi ve odak grup görüşmelerinin ardından Düzce Umut Atölyesi gönüllüleri, oyun ve görüşmelerden çıkan eğilimleri Kooperatif üyeleri ile beraber değerlendirmek için ikinci kez Düzce’ye gitti. 15 Mart 2015’te düzenlenen ikinci atölye çalışmasında kooperatif üyeleri ile önce ilk atölye sonrasında geliştirilen 5 alternatif yerleşim planı tartışıldı, sonra iç mekan tasarımına yönelik ikinci bir tasarım oyunu oynandı.

140 hak sahibi aile kendi evinin içini tasarladı

Atölye, 8 Şubat 2015’teki Mimari Tasarım Oyun Atölyesi ve odak grup görüşmelerinden çıkan sonuçların değerlendirildiği sunum ile başladı. Atölyeye katılan kooperatif üyeleri geliştirilen 5 alternatif vaziyet planı hakkında tartıştı. Her bir vaziyet planı için hazırlanan üç boyutlu modeller vaziyet planlarıyla eş zamanlı olarak sergilendi. Vaziyet planı sonrasında aileler iç mekan tasarımına yönelik düzenlenen oyunu birer mimar ile birlikte toplamda on istasyonda oynadı. Oyunları bitiren kooperatif üyeleri kolektif üretim ve sosyal/kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir geliştirmek üzere odak grup görüşmesine katıldı.

Bundan sonraki adım alınan verilerle proje alternatifleri çizmek

13 yıllık fiili ve hukuki mücadele sonunda Beyköy Belediyesi sınırları içindeki arsanın Kooperatif’e tahsisinin ardından Düzceli Evsiz Depremzedeler Yapı Konut Kooperatifi ve gönüllülerden oluşan Düzce Umut Atölyesi ekibi ilk kez 8 Şubat 2015’te Düzce’de biraraya gelmiş ve tasarım sürecine başlamıştı. Yerleşim planına dair eğilimlerin tespit edildiği ilk atölyenin ardından düzenlen ikinci atölyedeki hedef, Kooperatif üyelerinin iç mekanları nasıl kullandıklarını birlikte tartışmak ve mahalle yaratma kaygısı temel alınarak yerleşim planını oluşturmaktı. Atölyenin bundan sonraki adımı ikinci atölyede toplanan verilerle proje alternatifleri çizmek ve Kooperatif üyeleriyle bir defa daha biraraya gelip bu alternatifler hakkında görüşlerini almak.

Kooperatif ve Atölye’ye ilişkin ayrıntılı bilgi  https://duzceumutatolyesi.wordpress.com/ adresinden veya Facebook grup sayfası https://www.facebook.com/duzceumutatolyesi üzerinden sağlanabilir.

Düzce Umut Atölyesi katılıma her daim açık bir gruptur.

Reklamlar

One Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s