Düzce’deki ilk resmi kurumlar ziyaretimiz! : )

Katılımcı sürecin olmazsa olmaz bir ayağı olarak gördüğümüz belediyeler ve diğer resmi kurumlarla ilk temasımız dün, yani 5 Mart 2015 Perşembe günü sağlandı. İşte ziyareti yapan heyetten Hülya Yorulmaz’ın izlenimleri:

“Bugün öncelikli olarak, inşaat yapımıyla ilgili işlemlere başlayabilmek adına Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne imar çapı almak için başvuruda bulunduk. Kooperatifimizin Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Faruk ve Ceyhan bürokratik koşturmacanın içinden alınlarının akıyla tez zamanda çıktılar. Ardından Düzce Beyköy Belediyesi’nde Belediye Başkanı Osman Kılıç ile ilk resmi kurum ziyaretimizi gerçekleştirdik.

178

Başkanla gerçekleştirdiğimiz görüşmede öncelikle, bu projenin nasıl bir proje olduğunu ve nasıl bir ekipten oluştuğunu anlattık. Ulusal basında yer alan haberimizi gösterdik ve bloğumuzdan bahsettik. Başkan, üniversitenin de işin içinde olduğunu görünce bu projenin ciddiyetini daha iyi anladığını ifade etti.

Görüşmede, arsamızın da içinde bulunduğu alanın, Beyköy için konut kooperatifi dışında da başka yatırım düşüncelerine konu olduğunu öğrendik. Dolayısıyla, tasarım sürecinde arsamızın çevresiyle olan ilişkisini daha sağlıklı kurmamızı sağlayacak farklı kullanım düşüncelerinden haber olduk. Başkan, TOKİ konutlarında dar, orta ve üst gelir grubu olmak üzere 3 farklı gelir grubuna göre konut tipolojisi olduğunu belirtti. Arsanın yakınındaki TOKİ konutlarında sosyal donatı alanlarının eksik olduğunun altını çizdi. İleride TOKİ’deki yaşayanlarla birlikte kooperatif alanında yaşayacak insanların sosyal donatı alanlarını karşılayacak yer olmayacağı sıkıntısını dile getirdi. Arsanın yakınında spor alanı, mera alanı kullanım düşüncelerinin olduğundan ancak bunun henüz kesinlik kazanmadığından bahsetti. Bir de, alanın yakınında planlarda da yer alan bir su arıtma tesisi olduğunu belirtti. Bu arıtma tesisinin yaklaşık 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulacağı ve Hasanlar Barajından getirilecek suyun burada arıtıldıktan sonra tüm ile dağıtılacağını ifade etti. Belediyeye alanın imar planındaki durumuna ve zemin etüdüne ilişkin sorular sorduk, almamız gereken dokümanları aldık.

DSC_0129

Başkan, hem Beyköy beldesine hem de alanımızın yakınlarına dair hayata geçirmek istediği çok fazla düşüncesi olduğundan; ancak tüm bunları gerçekleştirmek için yeterli maddi ve teknik imkana sahip olmadığından bahsetti. Kooperatif için başlayan bu uzun süreçte, belediyeye de elimizde olan gönüllü kadromuzla bu yönde teknik olarak destek olabileceğimizi belirttik. Bir sonraki görüşme için kooperatif başkanlıktan randevu aldı ve bundan sonraki gelişmeler konusunda belediyeyle iletişime geçilmesi kararlaştırıldı.

İmar çapı dışında, aplikasyon krokisine de başvurduk. Yakın zamandaki somut bir ilerleme ise 17 Mart’ta LİHKAP (Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları) tarafından arsanın sınırlarının köşe kazıkları çakılması olacak.

Ardından, Sami abilerle çaylarımızı yudumlarken birlikte günün kritiğini yaptık ve yola koyulduk.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s