Düzce Tasarım Atölyesi Daveti

Sevgili dostlar,

1999 Düzce depremi öncesinde kiracı olan, deprem sonrasında yapılarının yıkılması ve hasar görmesi sonrasında geçici barınma alanlarında yaşayan, deprem sonrasında hükümet tarafından yaptırılan konutlarda kiracılık hallerini sürdüren 400’e yakın Düzceli kiracı bir araya gelmiş ve bir kooperatif kurmuşlardı. Uzun süreli mücadeleleri boyunca hükümetten evlerini inşa etmek için arazi ve uygun koşullarda kredi talep ettiler. Nihayet, bu mücadele, depremden tam 15 yıl sonra (çeşitli dava süreçleriyle de ilişkilenerek) sonuç verdi ve TOKİ 775 sayılı yasa kapsamında  evlerini yapacakları araziyi, 10 yıl vadeli ve 10 eşit taksitte faizsiz olarak ödenmek üzere kendilerine tahsis etti. Kiracıların kolektif bir mücadeleyle arazi tahsisi alması açısından çok önemli bir sonuç elde edildi. Tahsisi yapılan altyapılı ve planlı arsa  üzerine 400 konut inşa edilecek olan süreç kısa süre önce başladı.

 

Yaşar Adanalı’nın bir dersi kapsamında uluslararası bir öğrenci grubuyla konuyla ilgili yürüttüğü çalışmaları ve mücadele sürecini de içeren detaylı bir blog: cohousingproject.wordpress.com

Kısa birkaç haber/yorum/bilgi:

http://www.arkitera.com/haber/18195/deprem-felaketlerinden-14-yilda-ne-ogrendik_

http://www.bianet.org/bianet/toplum/26509-mulksuzler-imece-ile-ev-sahibi-olacak

Örnek sayılabilecek bu hak arayışı ve kooperatifleşme sürecine yine örnek sayılabilecek bir tasarım süreci ile katkı koymak gerekiyor. Bu şekilde, kaybettiğimiz ve çokça aradığımız alternatifleri oluşturmak/çoğaltmak yönünde önümüzde bir mecra daha açılacak. Örnek bir tasarım sürecinden şimdilik kastımız, bugüne kadar verilen mücadelenin öznelerini merkezine koyan, onlarla kurulan bir tasarım süreci. Bu yüzden, önce, kolektif / katılımcı / öz tasarım vs işlere gönlü ve aklı yakın, böyle bir sürecin keyifli bir parçası olmak isteyecek arkadaşlarla toplanmak, konuşmak ve Düzceli evsiz depremzedeleri merkezine alan alternatif bir tasarım sürecini tartışmak/geliştirmek istiyoruz.

Konutların üretim süreci bahar aylarında başlaması gerektiğinden zamanımız az; dolayısıyla kısa zamanda toplanmak, tartışmak, süreci kararlaştırmak ve işe koyulmak gerekecek. Bu çalışmanın kıyısından köşesinden tutmak isteyen, ben de varım diyen tasarımcıları 13 Ocak Salı akşamı saat 19.00’da Birumut Derneğinde toplantıya davet ediyoruz.

Adres: Birumut Derneği, Katip Çelebi Mah. Tel Sokak, No: 18, Beyoğlu

Görüşmek üzere,

Birumut Derneği / Dayanışmacı Atölye

Düzceli Evsizler Çalışma Grubu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s