İmeceyle ev yapmaya ilk çağrımız

Sonunda bu günlere de geldik : )

Düzceliler mücadeleleri sonucu arsa hakkını kazandılar ve kendilerine tahsis edilecek arsanın yerine dair teklif kendilerine iletildi.

Biz de Dayanışmacı Atölye olarak sürecin katılımcı ve dayanışma doğası gereği bir açık çağrı yaparak ilgilenen herkesi imeceyle ev yapmaya çağırdık.

Aşağıdaki metni email aracılığıyla ulaştırabileceğimiz yerlere ilettik ve dört gözle 28 Temmuz’da yapacağımız ilk geniş çapta Düzce toplantımızı bekliyoruz.

***

DÜZCELİ EVSİZ DEPREMZEDELER İMECEYLE EV YAPMAYA ÇAĞIRIYOR!… 

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerini kiracı olarak yaşayan depremzedeler, Depremzedeler Derneği öncülüğünde deprem bölgesinde kiracıların da güvenli ve kalıcı konut sorunu olduğunu dile getirerek, 2001 yılında hak arama mücadelesine başladılar. Hak arama mücadelelerini S.S. Evsiz Depremzedeler Konut-Yapı Kooperatifi çatısı altında sürdüren depremzedeler, uygun koşullarda kredi ve kendilerine ev yapmak için uygun arsa talep ediyorlardı. Düzceli Kiracı Evsiz Depremzedelerin 10 yıldır sürdürdüğü hak arama mücadelesi nihayet bir sonuca ulaştı. Dava yoluyla edinilen kazanımlara davalı idareler tarafından arsa teklifiyle karşılık verildi.

Süreç, “Çadırkent ve prefabrik alanlarda kiracıların durumu ne olacak?” sorusu ile depremden hemen sonra başladı. Devletin yasal tanımı, depremi kiracı olarak yaşayanları kapsamıyordu. Bu durum karşısında talep “Herkes depremzede, herkes hak sahibi!” denilerek dile getirildi. 2002 yılı Mayıs ayında ilk olarak küçük bir heyet ile Cumhurbaşkanı’yla görüşüldü ve talepler dile getirildi. Haziran ayında ise yüzlerce depremzede taleplerini dile getirmek için Ankara’ya gitti. Ankara’da yapılan görüşmeler sonucu, zamanın Bayındırlık ve İskan Bakanı kooperatifleşmeyle; deprem sonrasında kalıcı konut yapımı için oluşturulmuş arsalardan arta kalanların prefabriklerde yaşayanlara verileceğini söyledi. Bundan sonra kiracı depremzedelerle konutların nasıl yapılabileceğinin ve kimlerin konut sahibi olacağının tartışıldığı yüzlerce toplantı yapıldı. Bu toplantılar sonucu Kiracı Depremzedeler;

  • 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini Düzce ve çevresinde yaşamış,
  • Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının oturabileceği evi veya ev yapmaya elverişli arsası olmayan,
  • Konutların yapımında bizzat çalışmayı taahhüt edenlerin; bu kooperatife üye olabileceğine karar verdiler.

Bu toplantılar esnasında S.S. Evsiz Depremzedeler Dayanışma Konut-Yapı Kooperatifi kuruldu. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan uzun görüşmeler sonucu yukarıda belirtilen üye olma koşulları ana sözleşmeye geçirildi ve Danışma Meclisi adı altında bir organ eklendi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 1,5 ay süren inceleme ve görüşmeler sonrasında 5 Nisan 2003 tarihinde onaylandı. Bu toplantılar olurken birçok kez Ankara’ya gidildi ve çoğunlukla Afet İşleri Genel Müdürlüğü’yle görüşüldü. “Kira öder gibi konut sahibi olmak” birçok seçim propagandasında dile getirilse de, kiracı hak sahibi sayılmıyor, bunun bir uygulama haline gelmesine yanaşılmıyordu. Bunun üzerine 2003 yılı Mayıs ayında Düzce’de büyük bir miting yapıldı ve arsaların verilmesi istendi. Yetkililerden netice almak için sık sık Ankara’ya gitmenin zorlukları nedeniyle Abdi İpekçi Parkı’nda bekleyişe başlandı. Bekleyişin 74. gününde arkadaşlarımız gözaltına alındı; beraat ettiler. Daha sonra yetkilerle görüşmeler sürdürüldü. 2004 yılında tahsis için önerilen arsa, tahsisteki usulsüzlükler nedeniyle (rantçı ve rüşvetçi saiklerle yapıldığı için) 2005 yılında Kooperatif tarafından reddedildi. İşlemin düzeltilmesi talep edildi. Talebin reddi üzerine dava açıldı. Açılan dava sürecinde, çeşitli yargılama usulsüzlüklerine rağmen Evsizler Kooperatifi eylemleriyle ve diğer takip usulleriyle davanın peşini bırakmadılar.

Gelinen noktada teklif edilen arsalar değerlendirmeye alınmış ve arsaların teknik incelemesi tamamlanmıştır. 8 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen Düzceli Evsizler Dayanışma Konut Yapı Kooperatifi Genel Kurul Toplantısı’na katılımla, 1umut/Dayanışmacı Atölye gönüllüleri, evsizlerin ‘parasal-işgücü kapasitelerini ve nüfus v.d. bilgilerini’ toplama amaçlı bir anket çalışması gerçekleştirmişlerdir. Bu çalışmanın sonuçları önümüzdeki sürecin tasarlanmasında kullanılmak üzere veriye dönüştürülmüştür.

Böylece 10 yıldır sağlıklı ve güvenli konutta yaşama haklarını savunan bu toplulukla zorlu ama bir o kadar da heyecan verici bir döneme girmekteyiz… Yaşam alanlarını hep birlikte imece usulü inşa etmeyi arzu eden Düzceli Evsiz Depremzedeler girdikleri bu yolda, ekonomik ve ekolojik yönlerden uygun; tasarım ve teknik detayları kullanıcıların gereksinimleri yönünde düşünülmüş ve bu amaçla topluluğun yaşantısını dikkate alan akılcı çözümlerle güçlendirilmiş ‘birlikte’ bir konut-yaşam projesi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu proje, yaşanan süreç ve gelinen nokta itibariyle, önümüzdeki yoğun deprem gündeminde hak arama mücadelesi ve bir konut-yaşam modeli oluşturma bakımından örnek teşkil etmesinin yanı sıra, depremde mağdur olan kiracıların haklarına kavuşmaları bakımından da oldukça büyük öneme sahiptir ve heyecan vericidir.

Bildiklerinizi, gördüklerinizi ve deneyimlerinizi işçilerle ve mağdurlarla paylaşmak istiyorsanız; sizi bu süreçte Düzceli Evsiz Depremzedelerle birlikte dayanışmaya çağırıyoruz.

 

1Umut/Dayanışmacı Atölye

Düzceli Evsizler Çalışma Grubu

 

 

TOPLANTI TARİHİ:

28 Temmuz 2012, Cumartesi

Saat: 13.00

 

TOPLANTI YERİ:

1Umut Taksim

Adres: Kâtip Mustafa Çelebi Mah.

Tel Sok. No:18/1 Beyoğlu-İstanbul

(Büyükparmakkapı Sokak’ın sonundan sağa dönülecek, Taksim İlköğretim Okulu’nun tam karşısı)

Telefon: (0212) 245 09 02

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s